designer

designer
atelier...

28.08.2014

Ivory Bridal Shoes with Lace Bows and Swarovski Heels

 
 
I prepared simple-chic, elegant bridal shoes for Laura.
She preferred not to have any paintings on her shoes, but their names and the wedding date added, as well as some decorations to match her ivory dress.
Laura için sade-şık, zarif gelin ayakkabıları hazırladım.
Ayakkabılarında herhangi bir boyama istemiyordu, bunun yerine isimleri ile düğün tarihinin eklenmesini ve ayrıca fildişi gelinliğiyle uyumlu süslemeler tercih ediyordu.
We agreed to work on ivory shoes with 6cm heels for her, and I used lace ribbons to tie them. On the toes I put 2 layered lace bows with pearls&crystals on the middle. 
Onun için 6cm topuklu fildişi ayakkabılar üzerinde çalışmaya karar verdik, ben de bağlamak için dantel şeritler kullandım. Burunlara ortası incili ve taşlı 2 katlı dantel fiyonklar koydum.
Their first names are added on the inner sides, whereas their names together with the wedding date under are written on the outer sides of the shoes.
Adları ayakkabıların iç taraflarına eklenirken, isimleri birlikte ve altında düğün tarihi olmak üzere dış yanlara yazıldı.

"Just Married" is written at backs, lined with heart shaped pearls and both heels are fully covered with Swarovski crystals.
Arkalara "Just Marrşed" yazılıp, kalp şeklinde incilerle çerçevelendi ve topuklar tamamen Swarovski kristallerle kaplandı.
She wanted me to write an Italian quote that is special for them somewhere not very obvious, so I decided to fit it on the soles...
İkisi için özel anlamı olan İtalyanca bir sözü de fazla göze batmayan bir yere iliştirmemi istedi, ben de tabanlara yerleştirmeye karar verdim...

***

Visit my facebook page to take a closer look. 
You can order customized shoes at my shop. :)

Yakından bakmak için facebook sayfamı ziyaret edebilir, kişiselleştirilmiş ayakkabılar sipariş vermek için ZETTARZIMON , EMEKSENSİN veya SOPSY dükkanlarıma uğrayabilirsiniz. :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder