designer

designer
atelier...

3.04.2013

*** RUSTIC FALL ***

Arianna and Brian are getting married in Cornell University in October, so they chose a rustic fall theme for their wedding ceremony. I knew all those orange, yellow, deep red, dark blue and purple colours would look great when she contacted me for a pair of customized bridal shoes. 
Arianna ve Brian Ekim ayında Cornell Üniversitesi'nde evleniyorlar, düğün törenleri için de rustik sonbahar temasında karar kılmışlar. Arianna kendisine özel tasarlanan bir çift gelin ayakkabısı için benle iletişim kurduğunda, tüm bu turuncu, sarı, derin kırmızı, koyu mavi ve mor tonlarının harika görüneceğine emindim...

Her horse and dog will be joining her wedding, so I painted the beautiful brown horse and the lovely doggy on the shoes as well. And since they are getting married in Cornell, I pictured one of the university buildings covered in fall leaves.
Atı ve köpeği de düğüne katılacakları için, güzel kahverengi atını ve sevimli köpeğini de ayakkabılara boyadım. Cornell'de evlenecekleri için, üniversite binalarından birini sonbahar yapraklarıyla sarılmış şekilde resmettim. 
Various autum leaves are added to complete the theme and their names are written on a banner. The wedding date is added on orange leaves at the backs.
Çeşitli güz yaprakları temayı tamamlamak için eklendi, adları bir şerit üzerine yazıldı. Düğün tarihi arkalarda turuncu yapraklar içine eklendi.
Autumn is definitely my favourite time of the year! 
I wish them a colourful wedding :)
Sonbahar kesinlikle yılın en sevdiğim vakti!
Onlara rengarenk bir düğün diliyorum :)

You can see&order these shoes here.
Bu ayakkabıları buradan görebilir ve sipariş verebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder