designer

designer
atelier...

5.04.2013

PRAGUE WEDDING!

I have just finished a pair of customized wedding shoes for Sylvie&Michael. They are getting married in Prague, so I painted the fabulous Astronomic clock and a silhouette of the beautiful Charles Bridge.
Az önce Sylvie&Michael için özel tasarladığım düğün ayakkabılarını bitirdim. Prag'ta evlenecekleri için muhteşem Astronomik Saat'i ve Charles Köprüsü'nün bir siluetini çizdim. 


I painted the lovely couple hugging eachother, purple bride bouquet thrown aside, under the bridge on one shoe's toe cap. Soo romantic! :)
And they are seen cutting the wedding cake on the other shoe.
Tatlı çifti, ayakkabılardan tekinin burun kısmına, mor gelin buketini bir yana atmış birbirlerini kucaklarken, köprü altında çizdim. Çook romantik! :)
Ve diğerinde düğün pastasını keserken görülüyorlar.
I myself have been to Prague twice and I really admire the city! It has such authenticity and a gothic atmosphere, incomparable to any European city. I remember how we liked to wander through the old city on narrow tangled stone ways and it definitely was a perfect setting for Kafka stories!
Ben de Prag'a iki kere gittim ve şehre gerçekten hayranım! Öyle güzel aslını korumuş ve gotik bir atmosferi var ki, hiçbir Avrupa şehri ile kıyaslamak mümkün değil. Eski şehrin dolambaçlı dar taş yollarında dolanmayı nasıl sevdiğimizi anımsadım ayrıca Kafka hikayeleri için kesinlikle mükemmel bir mekandı!

I finished the shoes adding purple hearts at the back with silver "just married" in them and wrote their names&wedding date on the soles. Shiny bubbles all around complete the fairy-tale look.

One of my favourites!
Ayakkabıları arkalarda mor kalpler içine gümüş "just married" yazarak tamamladım, topuklra adlarını ve düğün tarihlerini ekledim. Etraftaki ışıltılı baloncuklar da masalsı havayı tamamlıyor.

En sevdiklerimden biri oldu!

You can order them here.
Buradan sipariş verebilirsiniz.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder