designer

designer
atelier...

16.09.2014

Travel Themed Bridal Flats

I designed a pair of bridal flats for Rebekah; who is going to get married in Australia this October. She wanted to have her wedding colours, coral&dark blue with silver accents, incorporated into the design. Rebekah and Arturo met in a cruise ship and they have travelled a lot since then, so we decided to stick to a travel theme for her flats...
Bu Ekim ayında Avustralya'da evlenecek olan Rebekah için gelin babetleri tasarladım. Düğün renkleri olan mercan&koyu mavi ve gümüş detayların tasarıma dahil edilmesini itiyordu. Rebekah ile Arturo bir gezi gemisinde tanışmışlar ve o zamandan beri epeyce seyahat etmişler, o yüzden biz de babetlerinde gezi temasını yansıtmaya karar verdik...
Their names are written on the outer sides of the shoes and the cruise ship is pictured to remind of the day they met. Wooden signs on the other shoe say: "Australia" and "Guatemala", places where they lived together.
İsimleri dış yanlara yazılarak, tanıştıkları günü hatırlatmak adına gezinti gemisi resmedildi. Diğer ayakkabıdaki  ahşap tabelalarda: "Avustralya" ile "Guatemala" yazıyor, beraber yaşadıkları yerler.
Arturo proposed Rebekah in a gondola on the Melbourne River, so we thought it'd be lovely to picture this scene on 1 shoe. On the other shoe's toe-cap you can see the newly wed couple standing together :)
Arturo Rebekah'ya Melbourne Nehri üzerinde bir gondolda evlenme teklif etmiş,biz de bu sahneyi bir ayakkabıda canlandırmanın çok tatlı olacağını düşündük. Diğer ayakkabının burun kısmında yeni evli çifti yan yana dururken görebilirsiniz :)
Travel themed funny details such as a map, postcard, tickets and suitcases are pictured on the inner sides. Her bridal bouquet will have coral peonies as well as white orchids; I used these pretty flowers to complete the design. Coral hearts on heels with "Just Married" are lined with small crystals.
Bir harita, kartpostal, biletler ve valizler gibi gezi temalı sevimli detaylar iç yanlara resmedildi. Gelin buketinde yer alacak güzel pembe çiçekler ve beyaz orkideler de tasarımı tamamlamak için kullanıldı. Topuklarda mercan pembe kalpler üzerine "Just Married" yazılarak etrafı minik kristal taşlarla çerçevelendi.

***

Visit my facebook page to take a closer look. 
You can order customized shoes at my shop. :)
Yakından bakmak için facebook sayfamı ziyaret edebilir, kişiselleştirilmiş ayakkabılar sipariş vermek için ZETTARZIMON , EMEKSENSİN veya SOPSY dükkanlarıma uğrayabilirsiniz. :)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder