designer

designer
atelier...

4.11.2013

Corpse Bride Bridal Shoes :X

Romina from Germany contacted me to order a pair of custom design handpainted bridal shoes. She loves skulls and wanted me to incorporate their wedding theme into "corpse bride" shoes I've made before...
Almanya'dan Romina, kendine özel tasarlanan bir çift el boyama gelin ayakkabısı sipariş vermek için benle iletişime geçti. Kuru kafaları çok seviyormuş, önceden yapmış olduğum "corpse bride" ayakkabılarına onların düğün konseptini entegre etmemi istedi...
So placing the legendary corpse bride Emily and poor groom Victor on the front, I changed little details like hair/eye colours of them so that they'd look like Romina&Sven.
Efsanevi ölü gelin Emily ile zavallı Victor'u önlere yerleştirirken, saç/göz renkleri gibi detayları değiştirerek figürlerin Romina ve Sven'e daha fazla benzemesini sağladım. 
Victor characher wears a red vest&black suit just like Sven is planning for the wedding, has blue eyes and shorter brown hair. Emily character wears a pink veil and has long brown hair.
Victor karakteri kırmızı yelek&siyah takım giyiyor, tıpkı Sven'in düğünde giymeyi planladığı gibi ve daha kısa saçları ile mavi gözleri var. Emily karakteri ise pembe duvak takıyor ve uzun kahverengi saçları var.
Their names are written on the side, with the wedding date added.
İsimleri yan tarafa yazıldı, tarih de eklendi.
"married in Vages" signs at backs on her request...
Heels covered with crystals to add some more glamour :)
Arkalarda isteği üzerine "Vegas'ta evlendik" tabelaları...
Topuklar kristal taşlarla kaplanıp biraz daha ışıltı eklendi :)

XXX

Take a look at the other corpse bride themed shoes on my etsy shop.
Diğer corpse bride temalı ayakkabılara emeksensin dükkanımdan göz atın. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder