designer

designer
atelier...

26.01.2013

*CHERRY BLOSSOMS*

Cold and rain is back!
We will have to hug eactother tighter and cuddle up closer...
On the other hand, in a couple of months spring will be here again, no matter how far it seems now, flowers will spring up and trees will blossom.
Soğuk ve yağmur geri geldi!
Birbirimize daha sıkı sarılmamız ve daha yakına kıvrılıp yatmamız gerekecek...
Öte yandan, birkaç ay içinde bahar yeniden burada olacak, şu anda ne kadar uzak görünürse görünsün, çiçekler açacak ve ağaçlar tomurcuklanacak.

I received an order last week from a Belgian bride to be. She wanted to see cherry blossoms on her customized wedding shoes, so I covered the heels up with pink cherry blossoms :)
Geçen hafta Belçikalı bir gelin adayından sipariş aldım. Kendisine özel tasarlanan gelin ayakkabıları üzerinde kiraz çiçekleri görmek istedi, ben de topukları pembe kiraz çiçekleri ile kapladım :)
She gave me a few French texts to write on outer sides of the shoes, one of them a wonderful YSL. quote: "Rien n’est plus beau qu’un corps nu. Le plus beau vêtement qui puisse habiller une femme ce sont les bras de l’homme qu’elle aime. Mais, pour celles qui n’ont pas eu la chance de trouver ce bonheur, je suis là." (Nothing is more beautiful than a naked body. The most beautiful clothes that can dress a woman are the arms of the man she loves. But for those who have not had the chance to find happiness, I am there.)
Bana ayakkabıların dış yanlarına yazmam için birkaç Fransızca text verdi, bir tanesi harika bir YSL alıntısı: "Hiçbir şey çıplak bedenden daha güzel değildir. Bir kadını giydirebilecek en güzel kıyafet sevdiği adamın kollarıdır. Ama mutluluğu bulma şansına sahip olamamışlar için, ben buradayım."
We choose butterflies and birds to complete the romantic spring look; one big blue butterfly with burgundy little hearts on one toe-cap, and little lovely birds on the other...
Romantik bahar temasını tamamlamak için kuşlar ve kelebekleri seçtik; tekinin burnunda büyük mavi bir kelebek, yanında bordo minik kalpler ve diğer tekinde tatlı küçük kuşlar...
I wish her the most romantic wedding and us all, a pink spring!
Ona en romantik düğünü diliyorum ve bizlere, pembe bir bahar!
You can take a peek at these here :)
Bunları buradan gözetleyebilirsiniz :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder