designer

designer
atelier...

10.12.2014

Sleeping Beauty&Her Bridesmaids

Jillian is planning a Sleeping Beauty themed wedding in October. When she contacted me on etsy, she was looking for handpainted shoes to be customized for her as well as her bridesmaids. Her wedding colours are vintage blush and pale lavander, and we agreed to work on white leather shoes.
Jillian bu Ekim'de Uyuyan Güzel temalı bir düğünle evlenmeyi planlıyor. Benle etsy üzerinden iletişime geçtiğinde, hem kendisi hem de nedimeleri için kişiselleştirilecek el boyama ayakkabılar arıyordu. Düğün renkleri vintage pembe ile soluk lavanta, biz de beyaz deri ayakkabılar üzerinde çalışmaya karar verdik.
First I started painting her bridal flats; on which she wanted to incorporate their names&wedding date, also a couple of quotes from the tale. I wrote "just married" on blush hearts on the heels, added the quotes on inner sides and names&date on outer sides. Sleeping Beauty's castle is pictured on 1 shoe and the design is completed with romantic rosevines tangled around. Some glitter and clear rhinestones emphasise the fairy-tale look...
Öncelikle gelin babetlerini boyamaya başladım; Jillian ayakkabılarına isimlerini ve düğün tarihini eklemek, ayrıca masaldan birkaç alıntıya yer vermek istiyordu. Topuklardaki pembe kalplere "just married" yazdım, sözleri iç yanlara ekleyerek isim ve tarihe dış tarafta yer verdim. Tek ayakkabıya Uyuyan Güzel şatosu resmedildi ve tasarım etrafta dolanmış romantik gül sarmaşıklarıyla tamamlandı. Biraz ışıltı ile şeffaf taşlar da peri masalı havasını destekliyor...
Second pair is her sister Sallie's; Jillian wanted to have butterflies on her shoes. I pictured blush butterflies on the heels with the wedding date, and a flock of lavander&blush butterflies flying on the side. We decided to write "Bridesmaid" on 1 shoe, "Sallie" on the other and quotes on inner sides of both shoes. Pastel coloured rosevines tangled around the writings again, and crystals on the toes...
2. çift kız kardeşi Sallie'nin; Jillian onun ayakkabılarında kelebeklere yer vermek istedi. Topuklara düğün tarihi yazan pembe kelebekler resmettim ve yan tarafa hep birlikte uçan morlu pembeli bir sürü kelebek boyadım. Tek ayakkabıya "Nedime" diğerine "Sallie" yazıp, iç yanlara yine alıntı sözler eklemeye karar verdik. Pastel tonlarda gül sarmaşıkları yazıların etrafında dolanıyor ve burunlarda kristal taşlar var...
3rd pair is for Natalie; Jillian decided to have rosebuds on the heel-caps and a big kiss on the inner side. I pictured lavander rosebuds with "Best Friends" and outlined these with small crystals, also a single line of crystals coming towards the heel forms a stem. :) 
3. çift Natalie için; Jillian bu ayakkabının topuklarında gül goncaları ve iç yanında büyük bir öpücük olmasına karar verdi. Arkada "En iyi Arkadaşlar" yazan lavanta renkli gül goncaları boyayıp etrafını küçük taşlarla çerçeveledim, ayrıca goncalardan topuklara doğru inen tek sıra taşlar da adeta bir gövde oluşturuyor :)
"Bridesmaid" "Natalie" written on the outer sides, we found a cute quote to put near the blush lips. A big lavander rose is painted on the other shoe with rosevines around and the toes are covered with small scattered rhinestones.
Dış yanlara "Nedime" "Natalie" yazıp, pembe dudak izinin yanına ekleyecek tatlı bir söz bulduk. Diğer ayakkabıda lavanta renkli büyük bir gülün etrafına sarmaşık gül dalları resmedildi ve burunlar serpme küçük taşlarla kaplandı.
Jordan's shoes are one of my favourite pair: Jillian wanted to put Sleeping Beauty castle on the inner side and black thorny rosevines on the outer sides. I created an ombre effect on the castle, starting black and white from the bottom and getting coloured towards to top, with a magic wand sparkling silver dust onto it-so magical! :)
Jordan'ın ayakkabıları benim en sevdiklerimden biri: Jillian iç tarafta Uyuyan Güzel şatosu ve dış yanlarda siyah dikenli sarmaşık dalları koymak istiyordu. Şatoda, alttan siyah beyaz başlayıp yukarı doğru renklenerek bir ombre efekti yarattım ve ona gümüş tozlar döken minik bir sihirli değnek ekledim-büyüleyici! :)
Blush rosebuds on the heel-caps with "Friends Forever" are outlined with small crystals again and a crystals stem is added on both heels. "Bridesmaid" Jordan" written on the outer sides and black thorny rosevines tangled around them...
Topuklarda pembe gül goncaları üzerine "Sonsuza dek Arkadaşlar" yazıp küçük taşlarla çerçeveledim ve yine topuklara uzanan birer kristal gövde ekledim. Dış taraflara "Nedime" "Jordan" yazıp etrafını dolanmış dikenli siyah gül sarmaşıklarıyla tamamladım...
We both loved the black vines and decided to put them on Leah's shoes too. "Bridesmaid" Leah" on the sides this time surrounded by thorny rosevines... Jillian thought of a nice quote to write on the inner sides and I pictured Sleeping Beauty silhouette holding a single rose. Blush crowns with "Best Friends" on the heel-caps are outlined with small rhinestones, also both heels and toes are covered with scattered crystals.
İkimiz de siyah sarmaşık dallarını çok sevdik ve Leah'ın ayakkabılarına da koymaya karar verdik. Yanlarda bu kez "Nedime" "Leah" dikenli gül dalları ile sarmalanıyor... Jillian iç yanlara yazmak için de çok hoş bir söz düşündü ve ben Uyuyan Güzel siluetini tek bir gül tutarken resmettim. Topuklarda "En iyi Arkadaşlar" yazılı pembe taçların etrafı küçük taşlarla çevrilip, hem topuklar hem de burun kısımları dağınık taşlarla süslendi.
The second peep toes will be for Mia. We agreed to paint lavander hearts at backs with "Best Friends"and use crystals on the toes&heels again. This time bigger blush roses are pictured around "Bridesmaid" and "Mia" and the 3 fairies are painted on the inner side. Flying together with their magic wands spreading pixie dust all over-those fairies from the movie are so cute! :)
Diğer burnu açık ayakkabılar Mia için. Arakada "Best Friends" yazan lavanta kalpler boyayıp yine topuklarda ve burunlarda kristal taşlar kullanmakta anlaştık. Bu kez daha büyük güller resmettim "Nedime" ve "Mia" yazılarının etrafına ve iç tarafa 3 peri boyadım. Uyuyan Güzel filmindeki bu 3 peri, birlikte uçarak ellerindeki sihirli değneklerle etrafa peri tozu dökerken çok sevimliler! :)
The last pair are for Ashley; Maid of Honor. Her shoes also have blush hearts at backs with "Friends Forever" outlined with crystals. "Ashley" and "Maid of Honor" written on the sides with a couple of big blush roses around them... Sleeping Beauty's gorgeous carriage is pictured on 1 shoe in blush with lavander details and silver glitter. 
Son ayakkabılar Ashley için; Baş nedime. Onunkilerin de arkalarına "Sonsuza dek Arkadaşlar" yazan pembe kalpler boyayıp taşlarla çerçeveledim. Yanlara yazılan "Ashley" ve "Baş Nedime" birkaç büyük pembe gülle tamamlandı... Uyuyan Güzel'in muhteşem balkabağı arabası pembe renkte lavanta detaylar ve gümüş simle tek ayakkabıya resmedildi. 

***

I really enjoyed preparing Jillian's bridal and bridesmaids shoes and I hope they'll bring the best of luck! ;)
Jillian'ın gelinlik ve nedime ayakkabılarını hazırlarken gerçekten keyif aldım ve en iyi şansı getirmelerini umuyorum! ;)
Sleeping Beauty theme is wonderful for romantic outdoor weddings; here are some ideas...
Uyuyan Güzel teması romantik dış mekan düğünleri için harika; işte birkaç fikir...
Visit my facebook page to take a closer look. 
You can order customized shoes at my shop. :)
Yakından bakmak için facebook sayfamı ziyaret edebilir, kişiselleştirilmiş ayakkabılar sipariş vermek için ZETTARZIMON , EMEKSENSİN veya SOPSY dükkanlarıma uğrayabilirsiniz. :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder