designer

designer
atelier...

23.01.2014

Yellow&Black Theme

Here is the pair I customized for Anne-Marie:
İşte Anne-Marie için özel tasarladığım ayakkabılar:
She chose 10cm. heels&1cm. platforms model with bright yellow ribbons and asked me to cover both heels&platforms with crystals.
10cm.topuklu&1cm.platformlu, parlak sarı fiyonklu modeli tercih etti ve topuklarla platformları kristal taşlarla kaplamamı istedi.
She told me they are bikers and wanted me to incorporate some different elements into the design; like their favourite band "The Stoneroses" an a black cat figure... So I wrote lyrics "I wanna be adored" on the outer side of 1 shoe and their names on the oter, using a scrolly font. 
Bana motorcu olduklarını anlattı ve birkaç farklı unsuru tasarıma entegre etmemi istedi; mesela en sevdikleri grup "Stoneroses" ve bir kara kedi figürü... Ben de "I wanna be adored" şarkı sözlerini ayakkabıların tekinin dış yanına, çiftin isimlerini ise diğer ayakkabıya, süslü bir yazı karakteri ile yazdım.
I pictured the couple riding off on their motorbike with their facial features and specific clothes. 
Onları motorlarıyla gezerken resmettim, yüzlerindeki belirgin özellikleri ve kendilerine özgü kıyafetlerini dahil ettim.
For inner sides; we thought of adding the wedding date in a colourful and playful style, also a lemon figure symbolising how they met and a small asparagus stalk for she is having an asparagus bouquet, as well as a couple of primroses to match her wedding decor...
İç yanlar için; düğün tarihini oyuncu ve renkli bir tarzda eklemeyi düşündük, aynı zamanda tanışmalarını sembolize eden bir limon figürü ile gelin buketinde kuşkonmaz kullanacağı için bir demet kuşkonmaz, ayrıca düğün dekorasyonuna uyması açısından birkaç çuha çiçeği...
Using black figures on outer sides and yellow hues on inner sides, I tried to create a balanced design while combining all those elements. Bright yellow matched with black perfect!
Dış tarafta genelde siyah desenleri ve içlerde daha çok sarı tonları kullanarak, bunca parçayı birleştirmeye ve dengeli bir tasarım ortaya çıkarmaya çalıştım. Parlak sarı siyahla çok iyi uyum sağlıyor!
I wish them a brilliant wedding this spring!
Onlara bu bahar harika bir düğün diliyorum!


Contact me on my facebook page or facebook account to order custom design shoes.
Sale point for international buyers: my etsy shop.
Kişiye özel tasarlanan ayakkabılar sipariş vermek için benle facebook hesabım ya da facebook sayfamdan iletişime geçin. 
Satış noktalarım: weddingdekortarzimonZETSOPSY ve emeksensin
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder