designer

designer
atelier...

13.03.2013

BEAUTY&THE BEAST !
Anyone who remembers the tale Beauty&the Beast?

Once upon a time the sweeter, more generous daughter out of 3 of a wealthy merchant, asked her father who went down to the harbour, not for fancy dresses or jewels like her sisters, but only for a red rose. On his way home, when the father picks up a red rose from a castle garden, the beast who owns the castle gets furious. This beast, who promises not to kill the father only if his daughter comes to live with him in his castle, looks horrible and the beautiful girl who agrees forcedly to go to him, gets shivers whenever she catches sight of him. But in time, seeing his nice manners she gets used to him and even feels she likes the monster, spending 1 week with her sick father she misses him and gets back to the castle. Finding the beast about to die in the garden, she pities him, hugs and as soon as she says she wants to mary him, the beast turns into a handsome prince. Apparently the prince is spellbound, turned into a monster with a horrible face...

Güzel ve Çirkin masalını hatırlayan var mı??

Hani, bir zamanlar zengin bir tüccar olan babanın 3 kızından biri, diğer kardeşlerinden daha iyi yürekli olduğu için, limana inen babasından mücevherler ve güzel elbiseler yerine ona yalnızca bir kırmızı gül getirmesini ister. Baba dönüş yolunda gülü bir şatonun bahçesinden koparınca, şatoda yaşayan canavarı kızdırır. Ancak güzel kızının gelip onla şatosunda yaşaması koşuluyla babanın canını bağışlayan canavar, korkunç görünüşlüdür ve mecburen yanına gitmeyi kabullenen güzel kızın ona baktıkça ödü patlar. Fakat zamanla tatlı tavırlarını gördükçe ona alışıp hatta canavarı sevdiğini hisseder ve hasta olduğunu duyduğu babasını ziyarete gittiği 1 hafta içinde canavarı özleyip şatoya geri döner. Korkunç canavarı hasretinden ölmek üzere bahçede yatarken bulunca acıyıp ona sarılır ve onunla evlenmek istediğini söyler söylemez yaratık birdenbire yakışıklı bir prense dönüşür. Meğer prense büyü yapılmış, yüzüne bakılmayacak kadar çirkin bir yaratığa dönüştürülmüştür...
When Jennifer from the US asked for a pair of Beauty&the Beast themed handpainted wedding shoes, I remembered it was my second favourite tale after Hänsel and Gretel. :)
Amerika'dan Jennifer bir çift Güzel ve Çirkin temalı elde boyanmış düğün ayakkabıları istediğinde, Hänsel ve Gretel'den sonra en sevdiğim ikinci masal olduğunu hatırladım. :)So, I decide to paint the Beauty on one shoe's toe-cap and the Beast on the other, picturing the classical Disney characters; the girl in her gorgeous yellow dress and the monster in his blue suit.
Böylece, ayakkabıların birinin burun kısmına Güzel'i ve diğerine Çirkin'i boyamaya karar verdim, klasik Disney karakterlerine sadık kalarak; kızı muhteşem sarı elbisesi içinde ve canavarı mavi frak giymiş olarak.

I wrote the bride&groom's name on both shoes' sides and put a red rose on each heel, to match the tale.
Gelin ve damadın isimlerini yanlara yazdım ve topuklara birer kırmızı gül koydum, masala uysun diye.

 
The wedding date is added in red hearts at the back, lined with clear crystals and the shoes are decorated with crystals to add some more sparkle :)
Düğün tarihi arkalarda etrafı şeffaf kristallerle çevrili kırmızı kalpler içine yazıldı ve ayakkabılar kristal taşlarla süslenip biraz daha ışıltı kazandırıldı :)

I think I will go on painting fairy tale themed bridal shoes, they look splendid!
You can order them here.
Sanırım masal temalı gelin ayakkabıları yapmaya devam edeceğim, muhteşem görünüyorlar!
Buradan sipariş verebilirsiniz.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder