designer

designer
atelier...

17.01.2016

Anchors&Ringpop on Rockabilly themed wedding shoes!

 I've just finished working on these cute shoes for Jessica's rockabilly themed wedding...
Jessica'nın rockabilly temalı düğünü için üzerinde çalıştığım ayakkabıları az önce bitirdim...
 We agreed on using red&black colour scheme on white shoes for her, and adding some bling.
Beyaz ayakkabılar üzerinde kırmızı&siyah renkler kullanmaya ve biraz ışıltı katmaya karar verdik.
 I pictured a proposal scene on 1 toe, trying to make the cartoons look like them, and anchors on the other toe to symbolise their tattoos. :)
Ayakkabıların tekinin burun kısmına evlenme teklifi sahnesi resmederken figürleri onlara benzetmeye çalıştım ve diğer tekine dövmelerini hatırlatmak için çapalar boyadım. :)
 On the inner sides I wrote short quotes that are special to them, with tiny red hearts around...
İç yanlara ise onlar için özel olan sözleri yazıp minik kırmızı kalpler ekledik...
 When Johnny proposed Jessica, he offered the ring in a silver ring pop which would be a lovely detail to incorporate on the design ;)
Johnny Jessica'ya evlenme teklif ederken yüzüğü gümüş bir şeker kutusunda vermiş, bu detayı da tasarıma dahil etmek tatlı olur diye düşündük ;)
 On the backs red hearts with banners that say"Just Married" are outlined with rhinestones and their names&wedding date are written on the sides wirh a vintage rock style font.
Arkada kırmızı kalplere "Just Married" yazan şeritler çizilip etrafı taşlarla çerçevelendi ve yanlara çiftin isimleriyle düğün tarihi vintage rock stili fontla yazıldı.
 And last but not the least; we decided to write the funny lyrics written by their elder daughter, on the sole of 1 shoe, while on the other sole funky drawings of their younger daughter. ;)
Ve son olarak en önemlisi; bir ayakkabının tabanına büyük kızlarının yazdığı komik şarkı sözlerini eklemeye karar verdik, diğer tabana da küçük kızlarının çizimlerini ;)
I truly enjoyed making these custom design rockabilly style bridal shoes!
Kişiye özel tasarladığım bu rock tarzı gelin ayakkabılarını yaparken gerçekten eğlendim!
 Visit my facebook page to take a closer look. 
You can order customized shoes at my shop. :)
Yakından bakmak için facebook sayfamı ziyaret edebilir, kişiselleştirilmiş ayakkabılar sipariş vermek için ZET veya SOPSY dükkanlarıma uğrayabilirsiniz. :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder